OG Banner Mobile OG Banner

Dlaczego powinieneś zadbać o odpowiednie opony jesienią i nadchodzącą zimą?

Dlaczego powinieneś zadbać o odpowiednie opony jesienią i nadchodzącą zimą?

Jak sprawdzić, czy obecne opony zimowe nadają się na kolejny sezon?
Co jest istotne w ocenie stanu ogumienia?

Kiedy zmienić opony na zimowe i jak sprawdzić stan opon?

Odpowiadamy na wszystkie nurtujące pytania dotyczące opon.

Jesień, piękna i urokliwa, a jednocześnie zmienna. Czasem słoneczna, czasem deszczowa. Pierwsze poranne przymrozki, szadź na jezdni, liście…te wszystkie sytuacje to wyzwania dla kierowców, aby pomimo tak zmiennych i trudnych warunków zachować bezpieczeństwo podróży.

Kiedy zmieniać opony na zimowe? W Polskich warunkach zalecamy stosowanie opon zimowych od 1 listopada do końca marca. Ważne by zadbać o opony najwyższej jakości. Nie idź na kompromis, wybierz opony Mercedes Original. Dlaczego właśnie te?

Dlaczego opony Mercedes‑Benz są dobre na zimę?

Homologacja MO i MOE w naszych oponach.

Użytkownicy samochodów szukając opon do swojego pojazdu, mają bardzo duży wybór. Po określeniu rozmiaru potrzebnej opony pojawia się długa lista odpowiedników, natomiast rzadko się zastanawiamy, co dla nas oznacza informacja o homologacji producenta samochodu MO.

Każda opona Mercedes‑Benz jest opracowywana zgodnie z najwyższymi standardami jakości, we współpracy z najlepszymi producentami opon. W specyfikacjach wymagań określono ponad 40 parametrów, które muszą spełniać opony. Dopiero po spełnieniu surowych wymogów opona może zostać zatwierdzona przez firmę Mercedes‑Benz i otrzymać odpowiednią homologację. W tym procesie modyfikuje się takie elementy jak mieszanka gumy, struktura i bieżnik. Najwyższą jakość zgodną ze standardami Mercedes‑Benz potwierdza umieszczone na oponie oznaczenie: „MO” i „MOExtended” to skróty oznaczające „Mercedes Original”.

Homologacja MOE umożliwia kontynuowanie jazdy w przypadku spadku ciśnienia w oponie (run-flat) dzięki wzmocnionym ściankom bocznym. Kierowca zachowuje kontrolę nad pojazdem i w zależności od przewożonego ładunku można kontynuować jazdę przez 80 km z maksymalną prędkością 80 km/h. W ten sposób klienci mogą uniknąć konieczności zmiany koła w niebezpiecznych miejscach, takich jak autostrady lub tunele.  

Opony z homologacją zostały optymalnie dostosowane do charakterystyki poszczególnych modeli. Wszystkie komponenty są poddawane licznym testom w celu upewnienia się, że spełniają wysokie wymagania marki Mercedes‑Benz i mogą zostać dopuszczone do stosowania w poszczególnych modelach pojazdów.

Dzięki precyzyjnemu dostosowaniu do systemów wspomagających kierowcę i układów poprawiających bezpieczeństwo opony zimowe z homologacją MO zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa, lepsze prowadzenie i lepszą charakterystykę hamowania.

Idealne parametry opon przyczyniają się również do obniżenia zużycia paliwa i zwiększają trwałość, co oznacza istotne oszczędności.

Opony z homologacją są dostarczane tylko i wyłącznie przez wiodących producentów opon jak Michelin, Continental, Pirelli.

Brak problemów z homologacją pojazdu, gwarancją na pojazd i przeglądami technicznymi.

Dzięki doskonałej symbiozie opony, nawierzchni, zawieszenia oraz systemów poprawiających bezpieczeństwo jazdy oryginalne opony gwarantują wyższy poziom bezpieczeństwa.

W porównaniu z konwencjonalnymi oponami nasze oryginalne opony wyróżniają się małym oporem toczenia, co przekłada się na niższe zużycie paliwa, a także zapewniają doskonałe prowadzenie i komfort jazdy — są więc produktem jednocześnie wartościowym i opłacalnym. Nawet w przypadku braku odpowiednich przepisów określających wymagane specyfikacje firma Mercedes‑Benz oficjalnie zaleca stosowanie oryginalnych opon Mercedes‑Benz w pojazdach tej marki.

Rodzaje opon zimowych

 • MO Mercedes Original

Ten typ opony opracowano, przetestowano i dostosowano do poszczególnych modeli pojazdów marki Mercedes‑Benz.

 • MOE Mercedes Original Extended

Ten wariant opony umożliwia kontynuowanie jazdy w przypadku spadku ciśnienia w oponie (run-flat) dzięki wzmocnionym ściankom bocznym.

 • MO1 Mercedes Original 1

Ten wariant opony wyprodukowano zgodnie z wymogami AMG. Mieszanka gumy i struktura osnowy tych opon została dostosowana do charakterystyki zawieszenia. Niektóre modele zostały oznaczone jako „MO1” przez AMG.

 • MOS Mercedes Original Silent

Ten wariant zoptymalizowano pod kątem obniżenia poziomu hałasu. Jest on obecnie stosowany w samochodach klasy S. Dzięki piankowej wkładce umieszczonej wewnątrz opony pod bieżnikiem opona wypada lepiej podczas testów służących pomiarowi generowanego hałasu.

 • MO-V Mercedes Original Vans

Ten wariant opony zaprojektowano z myślą o wymaganiach dotyczących samochodów dostawczych Mercedes‑Benz i dostosowano do charakterystyki i osiągów tego rodzaju pojazdów. Mieszanka gumy oraz struktura osnowy została dobrana pod kątem samochodów dostawczych Mercedes‑Benz w celu zapewnienia optymalnych właściwości jezdnych oraz odporności na zużycie (przebieg), a także zmniejszenia oporu toczenia, a więc i zużycia paliwa.

Jak sprawdzić stan opon i jaka jest głębokość bieżnika nowej opony?

Kupili Państwo samochód, jesteście zadowoleni z Waszego nowego samochodu osobowego Mercedes-Benz, czerpiecie przyjemność z przyspieszenia, prowadzenia i hamujecie kiedy trzeba i jak trzeba. Macie zaufanie do samochodu… Ale czas mija, Wasz Mercedes pokonuje kolejne km,  wyjazdy służbowe, podróże wakacyjne i niepostrzeżenie na liczniku pojawia się 10.000km, 15.000km…a co na to Wasze opony? Jak ocenić stan opon?

Opona to jedyna powierzchnia, która łączy samochód z nawierzchnią i tylko te cztery punkty mają zapewnić Wam, drodzy klienci, bezpieczeństwo i komfort podróży. Jeździmy swoimi samochodami cały rok, w słoneczne, suche i ciepłe dni, ale również w czasie deszczu, oraz po ośnieżonej, zmrożonej nawierzchni. Jak widać zarówno różnice w przyczepności nawierzchni jak i rozpiętość temperatury robi wrażenie, a w każdych z tych warunków oczekujemy bezpieczeństwa i komfortu w czasie podróży.

Głębokość bieżnika - jaki bieżnik ma nowa opona?

Powyższa grafika pokazuje najlepiej, jak wpływ głębokości bieżnika ma na przyczepność w trakcie jazdy po mokrej nawierzchni.

8mm - Nowa opona, bez problemu woda jest usuwana, czyli bieżnik utrzymuje kontakt z nawierzchnią.

3mm - kiedy bieżnik jest zużyty do tej głębokości, zachowujemy resztki przyczepności.

1,6mm – w tym przypadku praktycznie nie dysponujemy już przyczepnością opony z nawierzchnią.

Zalecamy wymianę opon na nowe, kiedy ich bieżnik osiągnie głębokość 4mm. To bardzo ważny czynnik wpływający na drogę hamowania nie tylko na śliskiej nawierzchni.

Dlaczego regularna ocena stanu opon jest bardzo ważna?

Kiedy Państwa samochód trafia do autoryzowanej stacji obsługi Mercedes-Benz na dokonanie przeglądu technicznego lub na sezonową wymianę ogumienia nasz wykwalifikowany personel dokona kontroli Państwa ogumienia. Co sprawdzamy?

 • Ciśnienie wewnątrz opony
  Ciśnienie w oponach określa producent pojazdu w zależności czy mówimy o osi przedniej czy tylnej oraz w zależności od obciążenia pojazdu. Jazda z niewłaściwym ciśnieniem bardzo mocno wpływa na prowadzenie pojazdu i na bezpieczeństwo jazdy oraz niszczy opony.
 • Kontrola zużycia bieżnika.
  Mierzona jest głębokość bieżnika i kontrolowane jest czy nie pojawiło się ząbkowanie bieżnika co może sugerować konieczność kontroli geometrii układu zawieszenia.
 • Kontrolowana jest boczna powierzchnia opony od zewnętrznej i wewnętrznej strony opony pod kątem wybrzuszeń, pęknięć, ubytków materiału opony np. po uderzeniu w krawężnik. Takie uszkodzenie może skutkować eksplodowaniem opony w trakcie jazdy!
 • Kontrola bicia osiowego i promieniowego opony podczas wyważania koła. Takie uszkodzenie generuje nieprzyjemne wibracje w układzie jezdnym pojazdu, czyli obniżenie komfortu podróży i nadmierne zużycie łożysk, elementów zawieszenia i podzespołów układu kierowniczego.

 

Dlaczego nie należy oszczędzać na nowych oponach?

 • Nowa opona zapewnia najlepszą przyczepność do nawierzchni.
 • Nowa opona posiada bieżnik głębszy prawie o 100% od opony z bieżnikiem o głębokości 4mm.
 • Nowa opona przywraca poziom bezpieczeństwa i komfortu do chwili wyjazdu Waszego Mercedesa z salonu.
 • Nowa opona daje Wam spokój i poczucie pewności na kilka lat eksploatacji, także podczas kontroli drogowej.
 • Nie każdy serwis kontroluje stan ogumienia podczas przeglądu technicznego. Tylko w Serwisie Sobiesław Zasada Automotive masz gwarancję kontroli opon i kiedy zajdzie konieczność, otrzymacie Państwo najlepszą ofertę na opony zimowe i letnie.

 

Prawidłowo dobrane opony to klucz do komfortowej i bezpiecznej jazdy. Zwracajmy zatem uwagę na ich jakość, właściwy i fachowy dobór, pewne źródło zakupu, fachowy montaż i na końcu wygodne przechowywanie w depozytach.

 

Doradcy serwisowi oraz specjaliści ds. akcesoriów Mercedes-Benz służą pomocą w doborze opon oraz kompletnych kół dedykowanych do modelu Waszego Mercedesa.

Skontaktuj się ze specjalistą w wybranej lokalizacji.

 

 

Zapytanie techniczne Wyślij zapytanie o wycenę Umów wizytę w serwisie