Andrzej Bargiel wraca na K2!

Andrzej Bargiel wraca na K2!

15 czerwca Andrzej Bargiel wyrusza na swoją kolejną wyprawę i wraca w góry Karakorum w Pakistanie aby dokończyć projekt - ‘Sunt Leones K2 Ski Challenge’, który rozpoczął latem zeszłego roku. Plan Andrzeja zakłada zjazd na nartach z drugiego pod względem wysokości szczytu Ziemi - K2 (8611 m n.p.m.).

Zjazd na nartach z wierzchołka do podstawy szczytu to wyzwanie którego nie udało się jeszcze nikomu zrealizować, choć wielu doświadczonych himalaistów i narciarzy wysokogórskich próbowało. Rok temu niebezpieczne warunki pogodowe panujące na K2 nie pozwoliły Andrzejowi na podjęcie próby zjazdu ze szczytu, ale zrobiony podczas tamtejszej wyprawy rekonesans utwierdził go w przekonaniu, że jest to możliwe.

Takie rozpoznanie terenu biorąc pod uwagę skalę całego przedsięwzięcia było niezwykle cenne. Andrzejowi wraz z zespołem udało się wytyczyć optymalną linię zjazdu, która łączy trzy drogi w jedną i zamierza to zrealizować. Po przeanalizowaniu zebranych doświadczeń i obserwacji góry, Andrzej postanowił także zmienić trochę taktykę. Na początek planuje zdobyć i zjechać na nartach z Gaszerbrum II. Najniższy ośmiotysięcznik w Karakorum jest bardziej dostępny i zarazem łatwiejszy technicznie, w stosunku do K2, dzięki czemu cała ekipa Sunt Leones będzie mogła się skutecznie zaaklimatyzować, co jest podstawą w działaniu w górach najwyższych.

 

 


Sponsorami głównymi tegorocznej wyprawy są Bank Pekao S.A. oraz Mercedes-Benz Sobiesław Zasada Automotive. Partnerem technicznym Andrzeja Bargiela na K2 będzie Salomon. Kombinezon wyprawowy zapewnia po raz kolejny firma Pajak, a opiekunem medycznym jest Enel-Sport. Wyprawę wspiera także IMM. Do grona tegorocznych sponsorów dołączyła także firma Storytel. Andrzej robił już relacje filmowe ze swoich wypraw, ale czymś nowym będzie eksperymentalny projekt ze Storytel. Efektem tej współpracy będzie audiobook, swego rodzaju pamiętnik relacjonujący przebieg zdarzeń z wyprawy na K2. Czegoś takiego jeszcze nie było i ekipa na pewno będzie chciała wykorzystać różne zapisy audio jakie będą rejestrowane na bieżąco w trakcie działań w bazie.


Andrzejowi na wyprawie będą towarzyszyć m.in. Janusz Gołąb, który działał z Andrzejem podczas zeszłorocznej ekspedycji robiąc rekonesans przed zimową wyprawą na K2 w ramach wyprawy Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artura Hajzera; brat Andrzeja, Bartłomiej Bargiel -operator drona, który wspierał go także podczas wypraw na szczyty Śnieżnej Pantery oraz K2 w 2017, fotograf Marek ‚ Ogień’ Michalski, a także realizator filmu - Piotr Pawlus.


Szczytów, z których Andrzej chciałby zjechać na nartach jest jeszcze wiele, ale K2 to może być projekt jego życia.

Sobiesław Zasada Automotive trzyma kciuki za Andrzeja Bargiela !

Wyślij zapytanie o wycenę Umów wizytę w serwisie