Polacy pionierami w mobilnej diagnostyce raka piersi opartej na sztucznej inteligencji

Polacy pionierami w mobilnej diagnostyce raka piersi opartej na sztucznej inteligencji

Dwie polskie firmy stworzą pierwsze na świecie mobilne Centra Diagnostyczne Piersi oparte na sztucznej inteligencji. Sobiesław Zasada Automotive (wiodący dealer pojazdów Mercedes-Benz) oraz startup medyczny AILIS, 4 września podpisały umowę o współpracy podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Przełomowe partnerstwo dla zdrowia kobiet

W ramach współpracy, na platformach elektrycznych ciężarówek Mercedes-Benz eActros 600 powstaną samowystarczalne, zeroemisyjne jednostki diagnostyczne. Te mobilne centra będą świadczyć usługi na poziomie porównywalnym z najlepszymi stacjonarnymi placówkami, a ich głównym zadaniem będzie poprawa dostępności do wysokiej jakości opieki medycznej w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do specjalistycznej diagnostyki w kierunku raka piersi jest ograniczony.

Michał Matuszewski (AILIS) i Barbara Bednarczyk (Sobiesław Zasada Automotive)

- Nasze mobilne centra diagnostyczne przeniosą diagnostykę piersi bliżej kobiet, eliminując bariery geograficzne i zapewniając wysoką jakość usług. Projekt ten nie tylko wpisuje się w globalne trendy, ale także pomoże zmniejszyć nierówności społeczne w dostępie do opieki zdrowotnej – podkreśla Michał Matuszewski, CEO AILIS.

Nowa metoda wyróżnia się brakiem promieniowania i ucisku na pierś

Budowa systemu trwała 8 lat. W efekcie startup AILIS zaprezentował autorskie rozwiązanie, które dzięki Parametrycznemu Obrazowaniu Dynamicznemu oraz zastosowaniu sztucznej inteligencji, pozwoli na wykrycie raka piersi na wczesnym etapie jego rozwoju. Nowa metoda wyróżnia się brakiem promieniowania, brakiem ucisku na pierś oraz możliwością częstego powtarzania badania. Wynik będzie dostępny w ciągu zaledwie 10 minut.

- Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tego innowacyjnego projektu. Dzięki współpracy z AILIS mamy wpływ na poprawę zdrowia kobiet. Poza tym Polska staje się pionierem w tworzeniu mobilnych, zaawansowanych technologicznie jednostek diagnostycznych i cieszę się, że stanie się tak za sprawą zeroemisyjnego pojazdu Mercedes-Benz – dodaje Maciej Rżysko, wiceprezes zarządu Sobiesław Zasada Automotive, spółki należącej do koncernu Grupa Zasada.

Mercedes-Benz eActros 600

Platformą mobilnych Centrów Diagnostycznych będzie Mercedes-Benz eActros 600 – nowoczesny, elektryczny pojazd o dużym zasięgu i niezawodności, który dzięki zaawansowanym technologiom oraz ekologicznemu napędowi jest przyjazny środowisku. 

Mobilne centrum diagnostyczne piersi AILIS

System AILIS wpisuje się w cele nakreślone przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) zarówno w obszarze poprawy zdrowia i lepszej jakości życia, a także zmniejszania nierówności. Łącząc siły z Sobiesław Zasada Automotive zrealizuje innowacyjny projekt, który jest doskonałym przykładem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Mobilne centrym diagnostyczne piersi AILIS

Nowe wyzwania w walce z rakiem piersi

Rak piersi to jedno z najpoważniejszych zagrożeń zdrowotnych dla kobiet w Polsce. Każdego dnia 58 Polek otrzymuje diagnozę raka piersi, a 17 innych umiera. Wskaźnik wykrywalności raka piersi w Polsce we wczesnym stadium wynosi zaledwie 41%, co jest jednym z najniższych wyników w Europie.

W naszym kraju mamy też najwyższą w Unii Europejskiej śmiertelność na ten nowotwór i pogłębiający się deficyt personelu medycznego. To wszystko sprawia, że zwiększenie dostępu do wczesnej diagnostyki raka piersi staje się kluczowym wyzwaniem. Właśnie w odpowiedzi na te wyzwania zespół AILIS opracował nowoczesny system monitorowania zdrowia piersi, który dzięki zastosowaniu AI, umożliwi bezdotykową, bezbolesną i szybką diagnostykę.

System, który zmienia opiekę zdrowotną

System AILIS, po zakończeniu trwającej obecnie oceny klinicznej, zostanie wprowadzony na rynek, najpierw w Polsce, a następnie za granicą. W przyszłości system zostanie rozszerzony o funkcję cyfrowego asystenta, który będzie monitorować stan zdrowia piersi, rekomendować badania oraz analizować ryzyko zachorowania na raka piersi na podstawie indywidualnych parametrów pacjentki.

Sobiesław Zasada Automotive oraz startup medyczny AILIS, podpisały umowę o współpracy podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Zapytanie techniczne Wyślij zapytanie o wycenę Umów wizytę w serwisie