Rozwój elektromobilności w Polsce #ElektrykiBezTajemnic

Rozwój elektromobilności w Polsce #ElektrykiBezTajemnic

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na rozwój elektromobilności w Polsce jest dostępność stacji ładowania samochodów elektrycznych. Wzrost Iiczby publicznych stacji, a co za tym idzie łatwiejsze użytkowanie samochodów z napędem elektrycznym, realnie przekłada się na większe zainteresowanie właśnie tego typu samochodami.

Samochody z napędem hybrydowym

W Polsce według danych z czerwca 2022, liczba samochodów z napędem elektrycznym (w pełni elektrycznych oraz pojazdów typu plug-in hybrid), wzrosła o 45% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2021. Oznacza to, że na polskich drogach tego typu pojazdów osobowych i użytkowych, jeździ prawie 51 000.

Wykres ilości samochodów osobowych elektrycznych w Polsce

Ilość stacji ładowania

Wraz ze wzrostem liczby samochodów elektrycznych, rozwija się także infrastruktura ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z oficjalnymi informacjami, w czerwcu 2022 r. w Polsce funkcjonowały 2232 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych, czyli 4327 punktów.

W czerwcu uruchomiono 42 nowe stacje ładowania, czyli 74 nowe punkty. Prognozuje się, że do 2025 roku ma powstać nawet 40 000 stacji ładowania. Są to całkiem realne szacunki, zwłaszcza, że planowane jest wprowadzenie dotacji na budowę nowych punktów ładowania samochodów zeroemisyjnych. 

Wykres ilości stacji ładowania w Polsce

Rodzaj ładowarek

Ładowarki dostępne w naszym kraju to wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) oraz szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC). Pierwszy rodzaj stacji ładowania wykorzystuje prąd zmienny AC o mocy do 11 kW. Wśród nich znaleźć można także punkty ładowania określane, jako średnio szybkie, które oferują moc ładowania do 22 kW. Ładowanie samochodu tą ładowarką trwa, w zależności od pojemności zastosowanej w nim baterii, nawet do 8 godzin.

Natomiast ładowarki DC pozwalają naładować elektryka do 80% stanu baterii nawet w zaledwie pół godziny . Wszystko dzięki temu, że bazują one na prądzie stałym, a ich moc wynosi ponad 50 kW. Najszybsze ładowarki DC mogą mieć moc równą aż 350 kW.

Należy jednak pamiętać, że nie każdy samochód elektryczny można ładować najmocniejszymi modelami ładowarek. Najpierw należy sprawdzić specyfikację pojazdu, aby nie uszkodzić baterii.

Według danych, ładowarki DC stanowią 29% z wszystkich dostępnych, natomiast pozostałe 71% to wolne ładowarki prądu przemiennego.

Umiejscowienie ładowarek

Wykres miast z największą liczbą ładowarek w Polsce

Większość stacji ładowania znajduje się w dużych aglomeracjach miejskich. Aż 54% z nich zlokalizowanych jest bowiem w miastach o liczbie mieszkańców większej niż 100 tysięcy. Największą liczbę ładowarek do swojej dyspozycji mają kierowcy elektryków w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu oraz Katowicach.

Miejsca, w jakich ładowarki są zlokalizowane to:

  • 32% na parkingach publicznych
  • 23% terenie galerii handlowych
  • 17,5% terenie hoteli
  • 12% na stacjach paliw

Darmowe stacje ładowania zazwyczaj należą do Urzędów Miast lub właścicieli prywatnych. Dlatego, chcąc naładować samochód elektryczny bez konieczności uiszczania za to opłaty, należy poszukiwać ładowarek na hotelowych parkingach, w centrach miast oraz na parkingach przy budynkach Urzędów Miast.

Dedykowane aplikacje

Bardzo pomocne w przemieszczaniu się samochodami z napędem elektrycznym są aplikacje, w których można sprawdzić m.in. sieć ładowarek w danej okolicy, rodzaj ładowarek, a nawet zaplanować trasę przejazdu. Większość marek samochodów posiada dedykowane aplikacje dla samochodów elektrycznych oraz hybrydowych typu plug-in.

_____________________________________________________________________

Sprawdź naszą ofertę na samochody w pełni elektryczne oraz hybrydowe!

Źródło: PZPM i PSPA

Wyślij zapytanie o wycenę Umów wizytę w serwisie