OG Banner Mobile OG Banner

Bezpieczeństwo a elektryczny samochód #ElektrykiBezTajemnic

Bezpieczeństwo a elektryczny samochód #ElektrykiBezTajemnic

Jednym z najczęściej zadawanych pytań dotyczących elektrycznych samochodów jest aspekt bezpieczeństwa. 
Rozwiewamy watpliwości! 

Konstruktorzy samochodów elektrycznych zadbali nie tylko o komfort bezszelestnego podrózowania, ale przede wszystkim o nasze bezpieczeństwo. Sprawdź najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi.

Czy samochód elektryczny jest bezpieczny?

Samochód elektryczny oferuje taki sam stopień bezpieczeństwa jak i samochód spalinowy.
Podzespoły w samochodach elektrycznych umieszczone są w przemyślany sposób, tak by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo użytkownika samochodu jak i wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Czy samochód elektryczny może się zapalić?

Atutem samochodów elektrycznym jest brak łatwopalnej benzyny czy oleju napędowego, dodatkowo jest mniej substancji smarnych.  Elektryk, jak sama nazwa wskazuje posiada baterię elektryczną LI-ion, która posiada bardzo dużą gęstość gromadzonej energii, dzięki czemu możemy pokonać setki kilometrów na pełnym naładowaniu baterii. Każda bateria, nie tylko samochodowa, jest wrażliwe na przeładowanie i na wysoką temperaturę – i jedno, i drugie może być przyczyną pojawienia się ognia. Wysoka temperatura, może pojawić się najczęściej w wyniku przeciążenia lub zwarcia spowodowanego np. uszkodzeniem obudowy baterii albo zewnętrznego okablowania.

Czy ładowanie w deszczu jest bezpieczne?

Od zawsze wiadomo, że woda i elektryczność nie idą w parze. Jednak w wypadku ładowania samochodu elektrycznego, deszcz nie jest przeciwskazaniem, ponieważ wtyczka ładowania elektrycznego i gniazdo w samochodzie są zaprojektowane w przemyślany i staranny sposób, aby zapewnić bardzo mały dostęp do wody lub jakichkolwiek cząstek brudu. Każdy samochód elektryczny jest zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie i komforcie ładowania. Technologia samochodu jest wysoce zaawansowana, dzięki czemu nie musisz się obawiać o ładowanie podczas deszczowej pogody.

Elektryk a bezpieczeństwo

Na co trzeba zwrócić uwagę przy transportowaniu uszkodzonego samochodu?

Samochód po wypadku powinien być przetransportowany przez specjalistyczną firmę transportową. Specjaliści z pomocy drogowej są przygotowani na wszelkie niedogodności związane z uszkodzeniem samochodu i jakie środki bezpieczeństwa należy podjąć. Nie należy samemu przewozić samochodu elektrycznego po wypadku.

Czy ładowanie podczas burzy jest bezpieczne?

Podczas burzy, należy zachować ostrożność, nie tylko podczas ładowania samochodu elektrycznego. Ważną informacją dla posiadaczy elektrycznych samochodów jest to, że stacje ładowania posiadają zabezpieczenia przed wyładowaniami atmosferycznymi, należy jednak zachować 100% ostrożność i rozwagę. Dla spokoju ducha, zalecamy wstrzymać się z ładowaniem auta elektrycznego podczas burzy. A jeśli to konieczne – upewnić się czy operator stacji na pewno posiada zabezpieczenie.

Czy są dostępne systemy bezpieczeństwa tak jak w samochodzie spalinowym?

Wyposażenie samochodów elektrycznych w systemy bezpieczeństwa nie odbiega wcale od systemów dostępnych w autach spalinowych. Od Aktywnego asystent układu hamulcowego po Aktywny asystent awaryjnego hamowania z funkcją SOS, w przypadku samochodów marki Mercedes-Benz.

Elektryk a bezpieczeństwo

Czy porazi mnie prąd jeśli samochód pozostanie w garażu, który jest zalany przez ulewę?

Nie. Każdy samochód elektryczny posiada wiele zabezpieczeń wysokonapięciowych. Dzięki takim systemom zabezpieczenia, woda nie wpływa na zwiększenie ryzyka porażenia prądem. Dla zachowania wysokiej wartości samochodu, należy wyjechać autem z zalanego garażu i zaparkować na naturalnym podłożu.

Elektryk a bezpieczeństwo

Czy gdy dotknę wnętrza wtyczki Wallbox, może porazić mnie prąd?

Absolutnie nie, prąd popłynie dopiero wtedy, gdy wtyczka jest prawidłowo podłączona do samochodu.

Czy pole elektromagnetyczne ma wpływ na ludzi?

Konstruktorzy samochodów elektrycznych zadbali także o aspekt nieprzenikliwalności pola magnetycznego, które wytwarzane jest podczas jazdy. Konstrukcja samochodu jest tak zaplanowana, by zminimalizować jakikolwiek przepływ. Samochód elektryczny dla pasażerów jest bardzo bezpieczny.

Jak powinienem się zachować w razie awarii samochodu? Jak należy się zachować?

Podczas awarii samochodu elektrycznego należy podjąć czynności takie same, jak przy awarii samochodu spalinowego.

Dlatego w pierwszej kolejności należy:

  1. Udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanemu;
  2. Zabezpieczyć miejsce wypadku;
  3. Zawiadomić niezwłocznie o wypadku pracodawcę poszkodowanego;
  4. Udostępnić miejsce wypadku i niezbędne materiały oraz udzielić o okoliczności i przyczyny wypadku.
  5. Zachować wszelką ostrożność.

Elektryk a bezpieczeństwo

Czytając ten artykuł każdy uzytkowanik ruchu drogowego powinien pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku, zapinaniu pasów przed ruszeniem w trasę i stosowaniu się do ogolno przyjętych zasadach ruchu drogowego. Dzięki temu, niechciane sytuacje drogowe jesteśmy w stanie ogranicznyć do minimum.

Szerokiej Drogi!

Wyślij zapytanie o wycenę Umów wizytę w serwisie