OG Banner Mobile OG Banner

Poznaj rodzaje samochodów z napędem hybrydowym

Poznaj rodzaje samochodów z napędem hybrydowym

Słowo „hybryda” zna każdy, jednak pod tym określeniem kryją się różne rodzaje napędów. Czy wiesz czym różnią się hybrydy typu plug-in od miękkiej hybrydy?

Specyfika samochodów hybrydowych

Samochód z napędem hybrydowym to połączenie cech silnika spalinowego: benzynowego lub wysokoprężnego z napędem elektrycznym. W ten sposób, napęd realizowany jest z dwóch źródeł energii.

Jednak nie wszystkie napędy spalinowo-elektryczne są takie same.

Hybryda typu plug-in- PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle)

Ten rodzaj hybryd zdobywa coraz większą popularność i często stanowią one najmocniejszą wersję w gamie danych modeli. Przyjmuje się, że hybrydy typu plug-in powstały jak forma przejściowa, zanim rynek opanują auta w pełni elektryczne.

Założenia tego typu napędu to kompromis pomiędzy wygodą i praktyczną stroną samochodów spalinowych, a proekologicznym kierunkiem samochód w 100% elektrycznych.

Ładowanie Jeepów typu plug-in

Hybrydy typu plug-in wyposażone są w dodatkowy, duży akumulator, który można doładować z zewnętrznego źródła energii, takiego jak stacja ładowania lub gniazdko 230V.

Pojemność akumulatora wynosi z reguły ok. 10–15 kWh. W ten sposób kierowca może przejechać kilkadziesiąt kilometrów, korzystając jedynie z energii elektrycznej. Przy systematycznej jeździe można takim samochodem jeździć jak pojazdem z napędem w pełni elektrycznym. Zasięg  samochodu hybrydowego plug-in wystarcza wielu użytkownikom na codzienne dojazdy w mieście.

Ładowanie samochodu typu plug in, w zależności od użytego źródła ładowania, trwa standardowo kilka godzin. Najbardziej czasochłonna opcja to skorzystanie z gniazdka 230V. Przy takim rozwiązaniu czas ładowania to około 5-6 godzin.

Ładowanie Jeepa z napędem hybrydowym typu plug-in

Podsumowanie:

Samochody hybrydowe typu plug-in posiadają silnik spalinowy oraz silnik elektryczny, a także akumulatory, które ładują się podczas jazdy, np. odzyskując energię z hamowania, tzn rekuperacji lub podłączając do zewnętrznego źródła zasilania.

Mild hybrid- MHEV

Miękka hybryda została zaprojekowana jako odpowiedź producentów na coraz bardziej restrykcyjne normy spalin. Ten rodzaj hybrydy odznacza się zastosowaniem silnika elektrycznego, który łączy funkcję rozrusznika i alternatora.

Nie jest on w stanie sam napędzić samochodu, jednak może wspomóc jednostkę spalinową podczas ruszania lub np. przy wyprzedzaniu. Pozwala to zaoszczędzić nawet do 15% poboru paliwa, co przekłada się  także na mniejszą emisję spalin.

Przy tego typu rozwiązaniu, energia jest odzyskiwana podczas hamowania i zwalniana, a następnie wykorzystywana do zasilania urządzeń pokładowych oraz silnika spalinowego. To również ma wpływ  na niższe zużycie paliwa.

Układ miękkiej hybrydy umożliwia tzw. żeglowanie, czyli jazdę ze stałą prędkością z wyłączonym silnikiem spalinowym.

Zaletą samochodów z układem typu MHEV są niewielkie koszty zakupu, ponieważ zastosowanie takiej instalacji nie wpływa znacząco na cenę samochodu.

Podsumowanie:

Mild Hybrid – instalacja elektryczna jest połączona z drugim (dodatkowym) akumulatorem. Nowy mechanizm, pełni rolę zarówno rozrusznika, jak i alternatora.

Instalacja ta:

  1. odpowiada za uruchamianie silnika spalinowego (rozrusznik)
  2. ładuje główny akumulator podczas jazdy (alternator)
  3. jest w stanie wspomóc silnik spalinowy swoją elektryczną mocą (podobnie jak klasyczna hybryda)

Poznaj naszą ofertę na Jeepy z gamy samochód hybrydowych

 

Zapytanie techniczne Wyślij zapytanie o wycenę Umów wizytę w serwisie